A tanév utolsó másfél hetében a 11. a osztály emelt németes csoportja és további érdeklődő tanulók pályaorientációs foglalkozáson vehettünk részt Csík Beáta és Viczián Lívia tanárnők szervezésében. Összesen kilenc fiatal szakemberrel, pályakezdő vagy egyetemista fiatallal beszélgethettünk különböző szakokról ennek keretében, két kivétellel online meeting formájában.
A programsorozat igazán hasznos volt sok szempontból. Rengeteg pályát megismerhettünk, ami segítséget jelent számunkra, hiszen jövőre egyetemet és szakot kell választanunk. Sokan kitértek a nyelvtanulás fontos szerepére a könnyebb elhelyezkedést és a jobb fizetést illetően. Hallottunk több olyan embert, aki mint a többségünk, nem tudta, merre induljon, így vagy a számára legegyszerűbb irányt választotta, vagy akár egy évet halasztott, de aztán végül rátalált, hogy merre kell mennie. Sokan nem az első szakmájukban dolgoznak, hanem elvégeztek egy második, harmadik egyetemet, továbbképzést, stb. Mindannyian azt mondták, hogy akár elsőre megtalálod a te szakodat, akár csak sokadjára, megéri a teljes utat végigjárni, nem szabad feladni, hiszen minden helyzet, amibe keveredsz, végső soron hozzád tesz valamit. Az, hogy ezt korban hozzánk közelállóaktól hallottuk, úgy gondolom, többünket megnyugtatott, mivel most az érettségi előtt egy évvel sokan nem tudják, milyen szakra jelentkezzenek, vagy hogy menjenek-e egyetemre, de mások tapasztalatait hallva, már tudjuk, hogy nem baj, ha még nem tudjuk, hisz ők se nagyon tudták, és lehet, valóban sokáig kell keresgélni, hogy megtaláljuk.
Beszélgethetünk: Tóth Dáviddal, aki jelenleg informatikai rendszergazdaként dolgozik. Bende Áronnnal, aki a gazdaság és menedzsment szakjával próbál gyakornoki állást találni, és sportközgazdász mesterképzést szeretne elvégezni. Vígh Nórával, aki sokféle pályát kipróbált, most pedig zenei menedzserként tevékenykedik. Frigyes Csabával, aki járműmérnökként helyezkedett el. Víg Lászlóval, aki a régésszé válásba avatott be minket. Nenov Annával, aki gyógypedagógusként dolgozik. Hasznos Petrával, aki jelenleg elsőéves pszichológiai hallgató. Dr. Tornyi Katalinnal, aki az állatorvosi szakmájáért tett meg mindent. Dénes Judittal, aki pedig jelenleg sportmenedzser és díjugrató versenybíró, de szeretné tovább képezni magát sportpszichológussá.
Egy-két vélemény a diáktársaimtól is erről a programról:
– „Szerintem nagyon jó ötlet volt ez, sok különböző embert, szakmát megismerhettünk, ezzel könnyítve a továbbtanulási döntéseinket.”
– „Tetszett, hogy sok hasznos dolgot elmondtak, viszont még mindig nehéz dolgunk van, mert abban senki sem tud segíteni, hogy mégis mi milyen szakmát szeretnénk, illetve, hogy milyen munkakörben éreznénk jól magunkat.”
– „Sok hasznos információt tudtam meg, főleg Víg Lászlótól. Részletesen bemutatta a szakmáját. Víg Nórától pedig nagyon sok információt tudtam meg az Egri Egyetemről, ami nagyon hasznos volt.”
– „Megerősítettek abban, hogy a nyelveket megéri tanulni, mert bárhol jól jöhet, és hogy külföldön is akár elhelyezkedhetek, mert az is egy biztos lehetőség lehet. Illetve az, hogy nem kell egy szakmánál megállni, hanem inkább keresd azt, amit te szeretsz, hiába fizet rosszul is, akkor is azt csináld, amit te szeretsz, és élvezel csinálni.”
Köszönjük szépen az előadóknak, hogy bemutatták a szakmájukat, életútjukat, úgy gondolom, sokat tanulhattunk mindből. Köszönjük szépen Csík Beáta és Viczián Lívia tanárnőknek, hogy az összes beszélgetést leszervezték, és minden kívánságunknak megpróbáltak eleget tenni.
Lipcsei Blanka 11.a